HPV Hastalığı Hakkında Bilinen Yanlışlar

Son yıllarda insanların büyük kısmının yaşadığı hastalık Türkiye’de hızlı bir artış gözlendiği belirtilmektedir. HPV halk diliyle siğilin 200 çeşit türü bulunmaktadır. Bunların 80 kadarı genital bölgede diğerleri vücudun çeşitli yerlerinde (el, ayak, bacak, dil, boğaz vb.) ortaya çıkmaktadır. Genital siğillerin tıp adı da kondilom akuminatadır.

HPV insanlarda büyük bir paniğe sebep olmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri rahim ağzı, boğaz ve ağız kanserlerine neden olması. Ancak sadece 16 HPV türünün kansere neden olduğu tespit edilmiştir. Bu 16 tip HPV türünün de sıklığı çok düşük şekilde görülmektedir. Kansere dönüşmesi de hemen görülmemektedir, hastalık edilmezse ve yayılması önlenmezse görülmektedir.

İnternette konu hakkında araştırma yapan hastalar, forum ve bloglarda gördüğü yazılar yüzünden paniğe kapılmakta, korkmakta ve strese girmekteler. Ancak korkmanıza gerek yoktur.

HPV hastalığının en sık görüldüğü yerler Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’dır. Dünyada insanların %80’i ömrü boyunca HPV hastalığına 1 kere de olsa yakalanmaktadır. Yani bu doğal bir durumdur diyebiliriz.

İnternette bulunan görselleri gören hastalar yine panik olmaktadır. Ancak bilinmelidir ki, orada gördüğünüz görseller hastalığını yıllarca hiç tedavi ettirmemiş kişilerdir. Yanlışlar ve doğrulara bir göz geçirelim.

Yanlış: HPV (genital siğil) vücuttan atılmamaktadır.

Doğru: Genital siğile neden olan HPV 1990’larda yapılan araştırmalara göre vücuttan atılmadığı sonucu çıkmıştı ancak yapılan araştırmalarla vücuda giren virüsü zamanla vücut tarafından baskılandığı ve vücuttan atıldığı görülmektedir.

Genital siğillere neden olan HPV insanların %70’inde 1-2 yıl içinde, %90’ında 2-3 yıl içinde vücuttan atılmaktadır. Bağışıklık sistemine göre değişim göstermektedir. Bazı kişilerde ise bulaştığı anda bile kondilom görülmeden vücuttan atıldığı tespit edilmiştir.

Yanlış: HPV’nin tedavisi yoktur.

Doğru: HPV’nin herhangi bir oral yolla alınan ilacı yoktur. Genital siğiller yaktırma, dondurma veya asitle yok edilmektedir. Vücutta bulunan virüsün de vücudun bağışıklık sisteminin baskılayarak vücuttan atmasını beklemektir.

Ayrıca HPV’nin kanser yapan en agresif tipleri için 2’li, 4’lü ve 9’lu aşıları çıkmıştır. Hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilmektedir.

Yanlış: Genital siğiller sadece cinsel yolla bulaşır.

Doğru: Genital siğillerin sadece cinsel yolla bulaştığının söylenmesi nedeniyle bir çok sonlandırılma noktasına geldi. Eşler aldatılıyorum şüphesi ile eşlerine boşanma davası açabiliyor. Ancak HPV sadece cinsel yolla bulaşmadığı artık tespit edilmiştir. Umumi tuvaletlerdeki klozetler, sauna, havuz, havlu, kapı kolu vb. ortak kullanım alanlarını kullanıyor olmak HPV’nin bulaşması için yeterli olmaktadır.

HPV’yi yenmeniz için en gerekli olan sağlıklı yaşamdır. Sağlıklı beslenerek ve sağlıklı yaşayarak bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek hastalıktan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Genital siğiller konusunda internette forumlarda araştırma yaparak kendinizi strese sokmak yerine doktorunuza giderek tedavi olmasınız. Bilmelisiniz ki HPV korkulacak veya utanmanız gereken bir hastalık değil. İnsanların %80’inde görülebilen geçici bir hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir