Prezervatif HPV’den Korur Mu?

çoğu insanın başına gelen bir hastalık haline gelmiştir. Özellikle cinsel hayatı çok aktif şekilde yaşayan insanlarda HPV sıkça görülmektedir. Ancak HPV sanılanın aksine sadece cinsel ilişkilerle bulaşmamaktadır. Ortak kullanım alanlarını kullanan kişilerde de görüldüğü saptanmıştır.

HPV’nin bu kadar yaygın olmasının temel sebebi kişilerin tek eşli cinsel hayatı sürdürmemesi kaynaklıdır. Yine bu kişilerin hijyen kurallarına uymayarak ortak alanlarda rahatça hareket etmesi nedeniyle başka kişilere de bulaştığı görülmektedir.

HPV her ne kadar insanları ürküten bir hastalık olsa da aslında çok da korkutucu bir rahatsızlık değildir. Genellikle insanların %80’i farkında olarak veya olmayarak bu hastalığa yakalanmaktadır. Daha önce yazdığımız HPV hastalığında bilinen yanlışlar konusunda da konuya detaylıca değinmiştik.

Bu konumuzda söz konusu olan prezervatif HPV’den korur mu?

Aslında bunun kısa ve net bir cevabı mevcut, o da; hayır korumaz. HPV cinsel organ üzerinde olması ile kondomun koruyacağı düşünülebilir evet ancak kasık bölgelerinde olacağı düşünülürse ve bu bölgelerin karşıdaki insanın cildine temas edeceği düşünülürse bulaşma ihtimali vardır. Bu bağlamda belli bir oranda koruma sağlamaktadır diyebiliriz. Ama bu %100’lük bir koruma olmayacaktır. İşin özü, hastalığınız geçene kadar cinsel ilişkiye girmemenizdir. Prezervatif HPV’den sizi tam olarak koruyamaz ancak HIV, sarılık ve diğer cinsel hastalıklardan koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir