80’li Yıllar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

80’ler Kurgu

80’li yıllar en iyi 10 filmiyle sizleri zamanda yolculuğa çıkartacağız. Bilim kurgu dediğimiz zaman aklımıza gerçekleşmesi imkansız olayların yaşanması gelir. Özellikle 80’li yıllarda. Günümüzde ise bilim kurgu filmlerinin yavaş yavaş gerçekleşmeye başladığını söylersek yanlış bir tabir kullanmış olmayız. Ancak 80’li yıllar bilim kurgu filmlerine baktığımızda, o dönemin de şartlarını göz önünde bulundurursak tamamen hayal ürünü olaylar üzerine kurlduğu havası vermiştir izleyice. Teknolojik gelişmelerin günümüzdeki kadar ileride olmaması sebebi ile de ortaya çıkan görsellerin zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de bilim kurgu filmleri hayranlarını etklimeyi başarmıştır. Biz de sizler için 80’ler En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi başlığı altında izleyici de derin izler bırakan yapımları listeledik.

80’ler Bilim Kurgu Filmleri – Top 10

10) Re-Animator – 1988

Ölüleri hayata döndürmeye çalışan, İsviçreli çılgın bir bilim adamı olan West hayallerini gerçekleştirmek için çalışmalarına hız kesmeden devam edecek ve beklenmedik olayların gerçekleşmesine sebep olacaktır. IMDB puanı 7.2 olan Re-Animator, 80’ler En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 10’uncu sırada yer almaktadır.

9) Gerçeğin Ötesinde / Altered States (1980)

Mantarlar üzerinde yapılan deneyler insanlar için nasıl bir tehlike ortaya çıkarabilir? IMDB puanı 6.9 olan Gerçeğin Ötesinde / Altered States, 80’ler En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 9’uncu sırada yer almaktadır.

8) E. T. (1982)

E.T.

Uzaylı bir arkadaşınız olsa ve onunla aranızda büyük bir dostluk başlasa çevrenizdekilere ondan bahseder misini? E. T. küçük bir çocuk ve uzaylı arkadaşının hikayesini E. T. Filmi tarihinde büyük bir etki yaratmıştır. IMDB puanı 7.8 olan E. T., 80’ler En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemiz 8’inci sırada yer almaktadır.

7) Gremlinler/Gremlins(1984)

Gremlins

Çocuğuna noel hediyesi olarak uzak doğu kültürüne ait eşyalar satan bir dükkandan sevimli görünen evcil hayvanlar alan bir baba, uzak doğulu dükkan sahibinin uyarılarını dikkate almaz ve hediyesini çocuğuna verir. Adamın dükkan sahibinin uyarılarını dikkate almaması korkunç olayların gelişmesine neden olur. IMDB puanı 7.3 olan Gremlinler, 80’ler En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 7’inci sırada yer almaktadır.

6) Robot Polis / Robocop (1987)

Genç – Yaşlı herkesin mutlaka bildiği bir karakterdir Robocop. İyilerin dostu, kötülerin korkulu rüyası olan robot polisimiz sinema tarihinin baş yapıtlarından bir tanesidir. IMDB puanı 7.6 olan Robocop, 80’ler En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 6’ncı sırada yer almaktadır.

5) Sinek / The Fly (1986)

Işınlanma üzerine çalışan bir bilim adamı, yaptığı çalışmalarda büyük bir gelişim göstermiştir ve sonunda kendisini ışınlamaya karar verir. Cihaza girip kendini ışınlar ancak cihazın içinde yalnız değildir bir sinke de onunla birlikte cihazın içindedir. 80’lerin en önemli yapımlarından biri olan Sinek / The Fly filmi IMDB’de aldığı 7.5 puan ile listemizin 5’inci sırasında yer almaktadır.

4) Hayalet Avcıları / Ghost Busters (1984)

Ghost Busters

Efsaneleşen müziğiyle birlikte gösterime girdiği yıllarda ortalığı kasıp kavuran Hayalet Avcıları filmi izleyenleri etkilemeyi başarmışdır. Muhteşem ve biraz da sakar olan ekibimiz, insanların başına bela olan hayaletlerin en büyük düşmanlarıdır. IMDB puanı 7.8 olan Hayalet Avcıları / Ghost Busters, 80’ler En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 4’üncü sırada yer almaktadır.

3) Yokedici / The Terminator (1984)

Terminator

Arnold Schwarzenegger’in şöhreti yakalamasını sağlayan The Terminator, aksiyon filmlerinin en büyük örneklerinden biridir. Ayrıca 1984 yılında bir olmasına rağmen yapay zekanın insanlar karşısında bir güç haline gelebileceğini anlatması açısından büyük bir öngörü sergilemiştir. IMDB puanı 8 olan The Terminator, 80’ler En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 3’üncü sırada yer almaktadır.

2) Şey / The Thing (1982)

Antartika’da bilim insanları çalışmalar yaparken 100 yıl önce buzlar altında kalmış dünya dışı bir araç bulurlar ve beklenmedik olaylarla karşı karşıya kalırlar. IMDB puanı 8.2 olan Şey / The Thing, 80’ler En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 2’nci sırada yer almaktadır.

1)  Geleceğe Dönüş / Back to the Future (1987)

Geleceğe Dönüş

Geldik listemizin birinci sırasına. Bir zamanlar Türkiye’de, neredeyse her hafta tv kanalları Geleceğe Dönüş filmini yayınlardı. Çılgın bilim insan Dr. Emmett Brown aracını zaman makinesi haline getirir ve Marty McFly ile birlikte zamanda yolculuğa başlar. IMDB puanı 8.5 olan Geleceğe Dönüş / Back to the Future, 80’ler En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 1’inci sırada yer almaktadır.

Bilim Kurgu Filmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir