90’lı Yıllar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

80’li yıllar bilim kurgu serimizin ardından, 90’lı yıllarda çekilmiş olan filmleriyle karşınızdayız. 80’li yıllardaki kurgu filmleriyle 90’lı yıllar bilim kurgu filmleri arasında çok büyük farklar görmemekteyiz. Göüntü ve ses efektleri açısından gelişim gösteren 90’lı yılların bilim kurgu filmleri konu olarak aynı şekilde 80’li yıllardaki gibi izleyenler için olabilmesi imkansız olarak görülüyordu. Bu yazımızda sizler için 90’lı yılların ön plana çıkan 10 bilim kurgu filmini derledik.

90’lar Bilim Kurgu Filmleri – Top 10

10) Örümcek Korkusu / Arachnophobia (1990)

Arachnophobia

Film ufak boyutlardaki örümcekler konu alınıyor. Venezuela’da bir araştırma ekibi yeni bir tür örümcek keşfeder ve bu örümcek bir ABD kasabasına ceset ile gelir. Örümcek bölgenin bir örümceği ile birleşerek yepyeni bir tür ortaya çıkar ve sonuçları acı olur. Daha çok komedi yapımlarda görmeye alışık olduğumuz Jeff Daniels ve John Goodman bu sefer gerilim tadını bizlere sunuyor. IMDB puanı 6.4 olan Örümcek Korkusu / Arachnophobia, 90’lar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 10’uncu sırada yer almaktadır.

9) Fakülte / The Faculty (1998)

Faculty

Uzaydan gelen bir canlı türü insan bedenlerini ele geçirmeye başlar ve farkettirmeden tüm fakülteyi etkisi altına alır. Peki ya kraliçe hangi bedenin içerisinde? IMDB puanı 6.5 olan Fakülte / The Fazulty, 90’lar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 9’uncu sırada yer almaktadır.

8) Varoluş / eXistenZ  (1999)

eXistenZ

1999 yapımı sanal gerçeklik ve sanal evren üzerine bir film. Matrix, 13. Kat ve Truman Show gölgesinde kalmış ve çok bilinen bir film değil ancak keyifle izleyebileceğiniz bir film. Sanal gerçeklik oyunu olan bir proje ile biyolojik bir oyun konsolu üzerine kurulu olan bu filmde insanlar bir paradoks içerisine giriyor. Hangi dünya gerçek hangi dünya sanal artık belli değil. IMDB puanı 6.8 olan Varoluş / eXistenZ, 90’lar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 8’inci sırada yer almaktadır.

7) Bicentennial Man / Robot Adam (1999)

Bicentennial Man

Bicentennial Man filmi, Isaac Asimov’un 1992 yılında yazmış olduğu “The Positronic Man” isimli hikayeden uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmıştır. Ev işleri için üretilen bir robotun amacından saparak ve zamanla olağan dışı bir zeka geliştirip insana dönüşmek için verdiği mücadeleyi konu alıyor. 1999 yılında sinemaya aktarılan film döneminin önünde gelen bir hikayeye sahip olmasından dolayı izlenmeye değer bir film olarak dikkat çekiyor. IMDB puanı 6.9 olan Robot Adam / Bicentennial Man, 90’lar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 7’inci sırada yer almaktadır.

6) Yıldızlara Geçit / Stargate (1994)

Stargate

Stargate konusu, bilim insanları yuvarlak bir cisim bulur ve bu cisim üzerinde çalışmalara başlar. Buldukları bu yuvarlak cisim aslında yıldızlar arasında geçiş yapmayı sağlayan bir tür geçittir. Kapıdan geçtiklerinde ise, Mısır Tanrısı RA ile karşı karşıya gelirler. IMDB puanı 7.1 olan Yıldızlara Geçit / Stargate, 90’lar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 6’ıncı sırada yer almaktadır.

5) 13’üncü Kat / The Thirteenth Floor (1999)

The Thirteenth Floor

Matrix ile aynı yıl yapımı olan 13. Kat filmi de yine sanal gerçeklik ve sanal evren komploları üzerine olan bir film. Sanal gerçeklik konusunda çalışma yapan bir yazılımcıyı konu alıyor. Kim sanalda kim gerçekte belli değil. IMDB puanı 7.1 olan 13’üncü Kat / The Thirteenth Floor, 90’lar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 5’inci sırada yer almaktadır.

4) Yeraltı Canavarı / Tremors (1990)

Tremors

Bir zamanlar bir çok televizyon kanalının verdiği en filmlerden biridir yeraltı canavarı. Küçük ve izole bir çöl ortasında bulunan kasabada yaşayanları yemeye başlayan yeraltındaki bir kadim canlı ortaya çıkar. Dune kitap, film ve oyunundaki gibi yer altında ilerleyen bu canavarı kasabalı durdurmaya çalışacaktır. IMDB puanı 7.2 olan Yer Altı Canavarı / Tremors, 90’lar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 4’üncü sırada yer almaktadır.

3) Truman Show (1998)

Truman Show

Matrix, 13. Kat ve Varoluş filmlerine öncülük edebilen bir film diyebiliriz. Dünya gerçekten de bir tür yanılgıdan ibaretse? Film stüdyosundan oluşan bir yeri kasabaya çevirirler ve bir bebeği yetişkin haline kadar herşeyden habersizce bu kasabada büyütürler. Bunu bir televizyon yayını olarak gösterirler. Jim Carry’nin baş rolde olduğu bu şaheseri izlemediyseniz kesinlikle izleyin. IMDB puanı 8.1 olan Truman Show, 90’lar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 3’üncü sırada yer almaktadır.

2) Jurassic Park (1993)

Steven Spielberg’den muhteşem bir bilim kurgu filmi. 90’lı yılların en önemli projelerinden biri olan Jurassic Park filminin ilki 1993 yılnda gösterime girdi. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda yeniden canlandırılan dinozorların bulunduğu bir hayvanat bahçesi kurulması ile gelişen olayların anlatıldığı film dönemine damga vurmayı başarmıştır. IMDB puanı 8.1 olan Jurassic Park, 90’lar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 2’nci sırada yer almaktadır.

1) Matrix (1999)

Matrix

Matrix çok bilinen filmler arasında. Konusu olarak sanal gerçeklik üzerine kurulmuş bir film. Ve yine yapay zeka ile robotların insan ırkının sonunu getireceğinden ve hatta şuan yaşadığımız dünyanın bile sanal bir evren olacağından bahseden bir film. Film konusu üzerine yüzlerce teori sunuldu ve günümüzde bile hala tartışma konusudur. IMDB puanı 8.7 olan Matrix, 90’lar En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listemizde 1’inci sırada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir