Neden Doğal Sabun Kullanmalıyız?

Doğal sabun neden kullanılmalı
Doğal sabun neden kullanılmalı

Doğal sabunun değerini yeni yeni anlamaktayız. Dünya nüfusunun hızla artışı ile endüstriyel ürünleri artışı ve üretim kapasitelerinin artması ile maliyetlerin azaltılması ve ucuz ürün sunmaya çalışılmasıyla bir çok ürünü fazla miktarda ve ucuza alabilmekteyiz. Ancak bu ürünlerin yapımlarında kullanılan hammaddeleri araştırdığımız zaman vücudumuz üzerinde kısa sürede olmasa bile uzun vadede ciddi derecede zararlar yol açabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Dünyamızda ham madde eksikliği veya yeteri kadar ham maddenin olmaması sebebiylebir bir çok doğal ürün de haliyle biraz daha pahalı olmaktadır. Ancak burada söz konusu olan sağlığımız olduğu için en önemli konulardan biridir. Sağlığımıza olumlu etki edecek her şeyin doğalını kullanmak bizim için en sağlıklısı olacaktır.

Son yıllarda kadınların büyük kısmı yüz, el ve vücut olmak üzere Gratis, Wattsons, Rosman vb. ürün mağazalarından alışveriş yapmaktadır. Ancak buralarda satılan ürünlerin %90’ı petro-kimyevi ve sentetik kimyasallardan oluşmaktadır.

Doğal sabunun yararları
Doğal sabunun yararları

Kullanılan yüz tonikleri, yüz jelleri veya yüz temizleyicilerin içeriklerine bakıldığı zaman sentetik kimyasalları ve petro kimyevi maddeleri görmek sizi hiç şaşırtmasın. Bu maddeler evet ilk etapta size işe yarıyor gibi görünse de ilerleyen zamanlarda cildinizde farklı türde rahatsızlıklara, cilt sebum dengesinin bozulması ile yüz kırışıklıklarına, yüz çatlaklarına, yüzde pigment bozukluklarına, sivilcelere ve lekelere neden olacaktır. Ayrıca cildimizde yüzlerce türde mikrobiyolojik canlılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu tür petro kimyevi maddeler içeren kozmetik ürünleri cildimizin dostu olan mikrobiyolojik canlıların yok olması ve cildimize zararlı olan mikrobiyolojik canlıların artmasına neden olarak cilt florasının bozulmasına neden olmaktadır. Bununda en büyük sıkıntısı sivilceler olabilmektedir. Daha sonra sivilce tedavisi için strese girip arayışına girmekteyiz.

Saydığımız tüm bu etkileri göz önünde bulunduracak olursak kişisel bakım ürünlerinde doğal olan maddeleri kullanmamız sağığımız için en uygun olanıdır. Doğal ürünler pahalı, endüstriyel ürünler ucuz, ucuz olanı alayım diye düşüneecek olursanız ileride cildinizi onarmak için yaptırmak zorunda kalacağınız botoks veya estetik operasyonları ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Doğal ürünler pahalı diye kaçındığınız paranın fazlasını estetik operasyonlarına vermeniz kaçınılmaz bir gerçek diyebiliriz.

Doğal Sabun Nedir?

Doğal sabun içerisinde paraben, alkoli sentetik kimyasallar veya sentetik kokular barındırmamaktadır. Doğal sabunlar içerisinde genellikle zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, hint yağı, shea yağı, pamuk yağı, jojoba yağı, ceviz yağı, fındık yağı, badem yağı, hurma (palmiye) yağı, ayçiçek veya mısır yağı gibi bitkisel yalar bulunmaktadır. Bu sabunlar vegan sabun sınıfındadır diyebiliriz.

Doğal sabun içerisinde bulunan bitkisel yağlar
Sabun içerisinde bulunan bitkisel yağlar

Bazı doğal sabun sattığı iddia eden firmalar sabunların içerisine hayvan iç yağları kullanaktadır. Bu konuya dikkat edilmesi gerekilmektedir. Hayvansal yağların cilde herhangi bir olumsuz etkisinin olduğu olmasa da vegan yaşamı benimsemiş kimselerin pek hoşuna gitmeyeceği malumdur.

Yine bazı doğal sabun olduğu iddia edilen firmalarda sabunları kokladığınızda çok çekici ve koku duyulmaktadır. Oysa ki doğal sabunlarda hafif bir yapıldığı maddenin kokusu haricinde koku bulunmamaktadır. Çünkü sentetik kokuların doğadaki canlılara zarar verdiği unutulmamalıdır.

Neden Doğal Sabun Kullanılmalı?

Doğal sabun kullanımında cildinizi sebumunu temizler ancak sebum üretimini bozmayacak şekilde temizler ve cilt floranızı korur. Cildinizi rahatlatıcı bir ferahlık verir. Özellikle zeytinyağı, hint yağı, hindistan cevizi yağı ve ay çiçek yağı kullanılarak soğuk süreç ile yapılmış sabunlarda cildinize yumuşaklık hissi vererek, ısıl işlem görmemiş ham yağların içerisinde bulunan yararlı asitler, mineral ve vitaminler cildinizi besler, parlaklık kazandırır ve iyi derecede temizler. Doğal sabunlar kişisel bakım konusunda en önemli etkendir diyebiliriz.

Neden doğal sabun kullanılmalı
Neden doğal sabun kullanılmalı

Covid-19 () pandemi yaşanan dünyamızda ellerimizi daha sık yıkamak zorundayız. Fabrikasyon ürünü olan sabunları kullandığımızda yine bu sabunların içerisinde yer alan kimyasallar ellerimizde çatlaklara neden olmaktadır. Bu çatlaklar ilerleyen süreçte ciltte çatlamalara açılmalara ve hatta egzama gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu yüzden el yıkamak için de doğal sabun veya gliserinli sabun kullanmayı tercih etmeliyiz.

Doğal Sabunların Kokusu Nasıl Olur?

Naturel sabunlar içerilerinde sentetik kimyasallar içeren kokular barındırmadıkları için keskin kokulara sahip olmamaktadır. Esansiyel yağlar veya uçucu yağlar kullanıldığından hafif kokular ya da hiç kokusu yokmuş gibi olmaktadır. Ancak doğal katran sabunu, sedir katranı, ardıç katranı ve çam katranı kokuları keskin olmaktadır.

Katran sabunlarının keskin kokusu alışkan olmayanlar için rahatsız edici gibi gelse de zamanla alışılacaktır. Katran sabunlarının çok fazla faydası olması sebebiyle herkesin kullanmasını öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir