Seboreik Dermatit Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Son yıllarda bir çok insanda ortaya çıkan bir tür deri hastalığı olan seboreik dermatit, ciltte kızarmalar ve kabuklanma ile belirtilerini göstermektedir. Sürekli tekrar eden ve henüz tam bir tedavisi olmayan bu hastalığı tanıyalım.

Seboreik dermatit nedir?

Seboreik dermatit, temel olarak kepeğin çok daha yoğun ve aşırı bir formudur. Daha çok iri taneli kabuklanmalar diyebiliriz.

Vücudun sebum ( derisi/vücut yağı) üreten, saç derisi, yüz ve bazen üst gövde de dahil bölgelerini etkileyen bir deri rahatsızlığıdır.Pul pul dökülen, kaşınan ve kızarmış derinin daha sonraları kabuk kabuk olması ile ortaya çıkmaktadır.

Seboreik Dermatit’in nedenleri nelerdir?

Yapılan araştırmalar neticesinde pityrosporum ovale adlı ciltte yaşayan bir küf türünün değil de bu küfe karşı gelişen hassasiyetin neden olduğu açıklanmıştır. Bunun sebebinin de bağışıklık sisteminin düşmesi olduğu düşünülmektedir.

Seboreik dermatit temelde sadece kepeğin aşırı bir formu olduğu için, buna neden olan faktörler de normal kepeğe neden olan faktörlerle aynı olduğu düşünülmektedir.

Seboreik dermatit ile kepek sorunu olan kişilerin arasındaki fark birinin diğerine göre uyarıcıya (bu durumda malasezia furfur isimli mantarın sebumu parçalaması sonucu saç derisinde oluşan tahriş edici oleik asite çok daha hassas oluşudur. Bu hassasiyetin en büyük sebeplerinden birinin de bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğu düşünülmektedir.

Bağışıklık sistemi düşen bireylerde seboreik dermatit hastalığının artışı görülmektedir. Bağışıklık sistemini zayıflatan rafine gıdalardan uzak duran bireylerde ise hastalığın gerilediği görülmektedir.

 Seboreik dermatit’in tedavisi

Seboreik dermatit hastalığının tedavisi tam olarak bulunamamıştır ancak hastalığı şiddetini azaltan etkiler vardır. Doktorunuzun vereceği edici krem, losyon gibi ilaçları kullanarak hastalığı dindirebilirsiniz. Bunun yanında bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirici şekilde rafine ürünlerden uzak doğal ve sağlıklı beslenme ile hastalığın artışını önleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir