Sivilceleri Probiyotiklerle Tedavi

Gençlerin ve artık orta yaş grubundaki bir çok kişinin sorunlarından biri sivilceler. Sivilceler bir deri hastalığı olarak görülse de yapılan son araştırmalar vücut içerisindeki bazı dengesizliklerden dolayı ortaya çıktığı düşünülmekte.

Dışarıdan uygulanan tedavilerin tam olarak işe yaramadığı ve içeriden tedavinin antibiyotikle yapılması hastalığı yaşayanların tekrar tekrar ilaçları kullanmasıyla son bulmakta.

Son yıllarda yapılan araştırmalar ile bağırsak geçirgenliği yüksek olan kişilerde emilimin kana karışması ile deride bulunan bakterilerin sivilceye neden olduğu açıklanmakta.

Peki bağırsak geçirgenliğini azaltmak için ne yapmalı?

Bağırsak geçirgenliğini azaltmak için probiyotik kullanmayı deneyen uzmanlar, probiyotikler ve doğal besinler ile azalttığını belirtiyorlar. Sağlıklı ve doğal besinler ve bol probiyotik, prebiyotik besinler ile hastaların üzerinde yapılan testlerde çok yüksek oranda başarı sağlandığını açıkladılar.

Ne yapmalıyız?

Sebze ağırlıklı besinler ve protein temelli et yumurta ile doğal besinler tüketerek, bunlara ek olarak probiyotik içeren kefir, kombu çayı, boza, fermente turşu, ev yapımı yoğurtlar tüketip, rafine edilmiş ve paketli tüm gıdalardan uzak durmak.

Kaynak: W. Bowe,  N.B. Patel, A.C. Logan, Acne vulgaris, probiotics and the gut-brain-skin axis: from anecdote to translational medicine, Beneficial Microbes: 5 (2)- Pages: 185 – 199

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir