Çok Karşılaşılan 5 Cinsel Fobi

Bireylerin yaşadıkları sosyal çevrelerine ve deneyimlerine dayanarak oluşan bazı korkular veya çekinceleri vardır. Korkularının normal düzeyin üstüne çıkması ve mantıksız nedenlere dayandırılma haline fobi denir. Fobiler ise kişinin hayatını engellemeye başladığı zaman ‘ruhsal rahatsızlık’ olarak adlandırılır.

Fobi dendiğinde herkezin aklına önce yükseklik fobisi, karanlık fobisi, dlik fobisi, örümcek fobisi ya da böcek fobisi gelir. Peki ya cinsel fobiler hakkında ne kadar fikrimiz var? Türkiye’de her 10 kadından dan 1’inde cinsel fobi olduğunu biliyor musunuz? Toplumumuzda çok sık rastlanılan ve edilmezse bireyde tahmin ettiğimizden daha fazla hasara yol açabilen cinsel fobilere bir bakalım..

1- Vajinismus

Vajinismus, kadının cinsel ilişkiyi istediği halde ilişkiye girememe durumudur. Bu durumda partnerinin bilmesi gereken en önemli şey; bu durumun partnerinin iradesi dışında olduğudur. Kişi kendini kasabilir, eşini itebilir ve ya ilişkiye girmeyi reddedebilir.

Yapılan araştırmalar, Türkiye’de her 10 kadından 1’inde vajinismus görüldüğü sonucunu çıkarmıştır. En büyük sebebi de bekaret tabusu ile kadınların çocuk yaşlarda ailesinden konusunda baskkı görmesi korkutulmasıdır. Vajinismus, psikoljik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur. Profesyonel destek almak zorunludur. Cinsel terapist desteği ile bu durumu sağlıklı bir şekilde aşılması mümkündür.

2- Genofobi (Seks korkusu)

Genofobi, cinsel birleşimden korkma halidir. Bu kişiler yakınlaşmaktan korktukları için partnerlerinden uzak dururlar. Bu da aradaki iletişimi bozabilmektedir. Geçmişte cinsel istimara, tacize uğramış olmak genofobinin oluşmasına neden olabilir. Profesyonel destek almak gereklidir.

3- Jimnofobi (Çıplaklık korkusu)

Çıplak vücut görmekten veya çıplak olarak görünmekten utanma ve korkma haline jimnofobi denir. Jimnofobi olan kişiler, başkaları tarafından çıplak olarak hayal edilme düşüncesinden çok rahatsız olurlar, bu düşünce sosyal hayatlarını da etkiler. Duş alırken bile çıplak kalmak istemezler. Bir kısmı mayo ile duş almaktadır. Profesyonel yardım ile bu srundan kurtulabilirler.

4- Venüstrafobi ( kadınlardan korkma)

Erkeklerde çok görülebilinen venüstrafobi, güzel kadınlardan korkma halidir. Venüstrafobisi olan erkekler, güzel kadınlarla beraber olmaktan korkarlar. Venüstrafobisi olan bir erkeğin vücudu güzel bir kadın gördüğünde kalp atışının hızlanması, terleme gibi tepkiler verir. Verdiği tepkiler sosyal iletişim konusunda sıkıntılar yaşamasına neden olur.

5- Androfobi (Erkeklerden korkma)

Androfobi, erkeklerden anormal düzeyde korkma, nefret etme durumudur. Androfobi yaşayan kadınlar, erkeğin yaptığı romantik davranışları, onunla ilgilenmesini, hediyeler almasını hatta gülümsemesini bile kadınlara yaklaşmak için yapılan bir oyun olarak görürler. Erkeklerle temas kurmaktan kaçınırlar, erkeklerin bulunduğu ortamlarda bulunmak istemezler. Genelde bir tarafından üzülmüş, aldatılmış ya da babası ile sorun yaşayan kadınlarda görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir