Erkekler Neden Aldatır?

Erkekler Neden Aldatır
Erkekler Neden Aldatır?

Erkekler neden aldatır sorusunu çok kişi sormuştur ve çok çeşitli cevaplar duymanız da mümkün. Aslında erkeklerin aldatmasının iki çeşidi vardır diyebiliriz. Bunun biri kişinin içerisinde bulunduğu duygusal yoksunluklar ve psikolojik.

Bir çok kadının erkeklerin güvenilmez olduğunu ve erkeklerin her zaman aldatacağını dillendirmektedir. Aslında bu tamamen yanlış düşüncedir. Çünkü her benzer şekillerde yetişmiyor veya her erkek benzer koşullarda yaşamıyor. Kadınlara göre erkekler daha bağımsız hareket etmeye meyillidir ve kadınlar kadar seçici değildir bu konu tartışılmaz bir gerçektir

İlişkide kadının rolü
İlişkide kadının rolü

Erkek İlişkilerinde Kadının Rolü

Kadın erkek ilişkilerinde özellikle ortadoğu toplumların ve kültürlerinde ataerkil yapısından kaynaklanan erkek egemenliği erkek üstünlüğü görülmektedir. Ataerkil zihniyetten sıyrılmaya çalışan daha bir feminenliğe yönelme eğiliminde olan toplumlarda hala bir kaotik durum hakimdir ülkemizde olduğu gibi.

Türkiye’nin yapısına bakılacak olursa ortadoğulu kültürünü üstünden atmaya çalışmakta ancak henüz bunun sancılarını çekmektedir. Kadınların bile bir kısmı hala ataerkil toplum düşüncesinden kurtulamamıştır. Bunun nedeni değişime karşı çıkmaktan ziyade aileden gelen gelenek görenektir. Kadına şiddetin de korku yaratarak bu konuda gelişime engel olduğu söylenir. Ancak bu zihniyetin azalarak yok olacağı konusnda hem fikir olabiliriz.

Kadınlar alfadır
Kadınlar alfadır

Kadınlar Alfadır

Erkekler neden aldatır sorusunun cevabının en önemli noktası aslında burada yatıyor. Erkeklerin ben alfa erkeğim diye dolandığını görebiliriz. Ancak bu sadece kendilerini kandırmaktan öteye gitmeyecektir. Erkek yapısal olarak alfa değildir. Doğada hiçbir erkek dişiyi seçerek neslini sürdürmez. Dişi erkeği seçmektedir. Yani dişi hakimiyeti olduğu söylenebilir. İnsanlarda da kadın erkek ilişkilerinde genel olarak kadını bir çok erkek beğenir ancak kadın içinden seçer.

Kadın erkek ilişkisi başladığı süre boyunca da kadın erkek uyumu elbette çok önemlidir ancak mutlu çiftlere bakıldığı zaman kadına ayak uyduran erkeklerin daha mutlu olduklarını görebilmekteyiz. Aslında bu kadar basit bir denklem de değil elbette. Ancak temel olarak kadınlar erkeğe yön veren taraf olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bunu toplumumuzda bazı sözlerle de destekleyebiliriz, “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” veya “Yuvayı dişi kuş yapar” gibi.

Kadın erkek ilişkilerine bakılacak olursa evet kadınlar alfadır ve erkeklerin kadınlara ayak uydurması gerektiğini söyleyebiliriz. Her iki tarafında uyum içinde olması birbirlerini anlayışla karşılaması ile ilişkilerinde daha mutlu olacakları bir gerçektir.

Erkekler ne ister
Erkekler ne ister

Erkekler Ne İster?

Erkekler aslında kolay varlıklardır diyebiliriz. ’ın esprilerinde bile erkeklerin yalan söyleme konusunda uzman olmadıkları konusunda oldukça komik bir gösterisini izlemiştik. Evet erkekler kadınlar kadın düşsel olarak da derinlemesine düşünebilen canlılar değil. Bunun temel nedeni beyin ağlarındaki farklılıklardan kaynaklı olduğu söyleniyor. Daha doğrusu kadınların beyin ağları daha gelişmiş ve karışık…

Peki ya erkekler ne ister? Erkekler neden aldatır sorusunun bir diğer cevabı da aslında bukonu da barınıyor diyebiliriz. Erkekler dediğimiz gibi basit canlılar. Genel olarak temel ihtiyaçları ve zevk aldığı şeylere karşı doyumu sağlandığı sürece kadına bağlı kalabildiği keşfedilmiş. Bunlardan en önemlisi de cinsel doyum. Elbette sadece bu yeterli değil erkeklerin ilgi alanlarına karşı kadının ilgili veya saygı duyması konusu da önemli.

Cinsel ilişkinin önemi
Cinsel ilişkinin önemi

Cinsel İlişkinin Önemi Nedir?

Kadın erkek ilişkilerinde en önemli konulardan biri cinsel ilişkidir. Yapılan araştırmalar sonucunda kadın erkek ilişkilerinde mutlu olanların büyük kısmı cinsel doyumu karşılıklı yaşayan çiftlerde olduğu görülmüş. Cinsel doyumun olmadığı ilişkilerde ne yazık ki boşanmalarla sonuçlandığı sonucu ortaya çıkmakta. Elbette bir ilişkinin tek unsuru değil ama öneli unsurlardan biri cinsel doyum. Başarılı cinsel ilişki olması için bireylerin birbirini iyi şekilde tanıması gerekmektedir.

Cinsel doyum taraflardan sadece birinin doyması değil, her iki tarafında karşılıklı olarak bu doyumu yaşamasıdır. Eğer cinsel ilişkide doyum konusunda sorunlar yaşanıyorsa partneriniz ile bu konuyu çözümlemeli, eğer olmuyorsa bir uzmandan çift olarak bu konu için yardım alınması gerekmektedir. Türkiye’de özellikle bir çok kadında bekaret tabusu nedeniyle cinsel korkular ve bu korkular yüzünden cinsellikten kaçınmalar yaşandığını hepimiz biliyoruz. Cinsel fobi yaşayan bireylerin uzman desteği alması gerektiğini hatırlatırız.

Kadınları erkekler neden aldatır?
Kadınları erkekler neden aldatır?

Kadınları Erkekler Neden Aldatır?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 2 nedene ayırmıştık. Biri kişinin içerisinde bulunduğu duygusal yoksunluklar ve psikolojik olarak. Bunları açıklayalım.

Psikolojik sorunlar nedeniyle aldatan erkeklerin aslında psikolojik destek alması gereken erkeklerdir. Bunların büyük kısmı çocukken yaşadıkları travmatik olaylar veya ilerleyen dönemlerde yaşadıkları herhangi bir kötü olay karşısında verdikleri tepkiden kaynaklı olabilmektedir. Örneğin bazı erkekler erkekliklerini kanıtladıklarını sanarak bir çok kadına yönelerek ve bunu etrafına göstererek tatmin olma çabası içerisine girmektedir. Bunun altında yatan bir çok durum olabilir. Bu gibi durumlara psikolojik nedenli diyebiliriz.

İkinci türden aldatan erkekler ise duygusal veya duyusal yoksunluktan mahrum kalan erkeklerdir. Bunların büyük kısmı cinsel tatmin alamayan veya partnerleri tarafından cinsellikte kısıtlamalara maruz kalan kişiler diyebiliriz. Örneğin çok yakın bir zamanda The Sun gazetesine karısını aldattığını anlatan bir adamın anlattıklarına bakabiliriz.

Erkekler neden aldatır

“36 yaşındayım ve eşim 34 yaşında. 15 yıldır birlikteyiz ve 11 ve yedi yaşlarında iki çocuğumuz var. Bir mobilya mağazasının yöneticisiyim ve 27 yaşında bir kadın asistan üç ay önce bizimle çalışmaya başladı.

Tabii ki şu an Covid-19 () nedeniyle kapalıyız, ancak koronavirüsten önce bile, mağaza satışları azalmıştı ve genellikle mağazada sadece ikimiz oluyorduk. Bol bol sohbet ediyorduk ve beni anlıyordu. Sıcak ve yakın davranıyordu. Kendimi evde mutsuz ve ilgi görmeyen biri olarak görürken onun yanında mutlu ve ilgi görülen biri olarak hissetmeye başladım.

Eşim benle çok uzun süredir cinsel istemiyor ve bana çok az ilgi duyuyor.

Meslektaşım çok sempatik ve anlayışlıydı. Eşi onu aldatarak ona zarar vermişti.

Bir gün, bir sıcacık içtenlikle sarılması, çok tutkulu bir öpüşmeye dönüştü. Bir müşteri mağazaya geldiğinden öpüşmeyi kesmek zorunda kaldık, ancak ilk forsatta yeniden öpüşmeye başlamıştık.

Bir kaç gün sonra, sisli bir akşam mağazayı kapattık ve ateşli öpüşme cinsel ilişkiye döndü. Bir kadının bana ilgi ve coşkuyla cevap vermesi beni çok mutlu etmiş ve rahatlamıştı. Yeniden yaşadığımı hissetmeye başlamıştım.

Bu, koronovirüs nedeniyle kapanmamızdan 1 hafta önceydi. Ancak şimdi, evliliğim hakkında her zamankinden daha kötü hissediyorum. Endişeliyim, çünkü karımı terk edersem çocuklarımı kaybedeceğimi düşünüyorum. Onlarla görüşme konusunda işbirliği yapmaz.”

Erkekler neden aldatır

Yakın geçmişte yaşanan bu olayda bile aslında kadının erkeğe olan ilgisinin yitirmesi söz konusu diyebiliriz. Eşbette başka sebeplerde vardır ancak ilişkilere bakış için bir örnek diyebiliriz, tek taraflı anlatım bile olsa.

Yine erkeklerin aldatmalarının temel sebebi kadınların tutumu desek yeridir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kadın alfadır. Kadın alfa olarak erkeğe yön vermediği ve tatmin sağlamadığı sürece erkek gözü dışarıda olabilmektedir. Türkiye’de de en büyük sorunlardan biri daha öncede bahsettiğimiz gibi, ataerkil bir toplumdan gelmesinin sancıları olarak erkeği alfa olarak görmesi ve ipleri onun eline vermesi nedeniyle ortaya çıkan kaotik sonuçlardır. Ancak alfa bir kadın veya alfa sanılan bir kadın ortaya çıktığı zaman erkeğin aldatması söz konusu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir