Sizde İlişkiye Başlama Korkusu mu Var?

Sizde İlişkiye Başlama Korkusu mu Var?

Bir ilişkiye başlamak kimi zaman uzun yıllar süren zorlu bir süreçten geçebiliyor. Bu durumda sizde yeni bir ilişkiye başlama korkusu oluşturabiliyor. Geçmişte yaşanılmış acılarından korkan insanoğlu ait olma ve güven duyma yetisini zaman içerisinde kaybedebiliyor. Geçmişi bir tarafa bırakıp kendi yolundan emin adımlarla ilerlemek isteyen bizler daha temkinli olmaya çalışıyoruz. Çünkü ilişkiye başlamak ya da aşık olmanın ip üstünde yürümekten farklı olmadığını biliyoruz.

İlişkiye başlama korkusu en çok aldatılan, hiç beklemediği bir anda terk edilen veya bir çok kişi ile beraber olmayı deneyen ancak her de beklediğini alamayan kişilerde görüldüğünü söylesek yanlış olmayacaktır. Yeni bir ilişkiye başlamak istiyorsanız tüm olumsuz düşüncelerden sıyrılmak zorundasınız. Sürekli olarak eskiden yaşadıklarınızı kendi içinizde barındırarak hareket etmeniz yeni başlayacak olan ilişkinizde bile benzer sonuçların yaşanmasına neden olabilir.

İlişkiye Başlama Korkusunu Yenmenin Yöntemleri

Duygularınızı İçinizde Saklamayın

Duygularınızı saklamayın

İnsanı en çok yıpratan duygulardan birisi de hislerini içinde tutmasıdır. Her geçen gün içinde büyüyen bir yangına dur diyebilmek ve kontrolü elinde tutmak gerçekten çok zor olacaktır. Ama açık sözlü olup duygularımızı dobra bir şekilde söylemenin sağlığınız açısından faydalı olacağını unutmamak gerekiyor. Bu aşamada kaybetmek ya da kazanmak diye bir seçenek yoktur. Sadece belirsizliklerden kurtulmak demek çok doğru bir tespit olacaktır. Eğer ki hayatınıza girecek bir aday varsa ve duygular beslediğinizi düşünüyorsanız kişiye duygularınızı açmanız sizin yararınıza olacaktır. Red edilme gibi bir durum yaşasanız dahi en azından ilerleyen zamanlarda “acaba” veya “keşke” demezsiniz.

Beni Sevdiğini Nasıl Anlarım

Beni Sevdiğini Nasıl Anlarım

Kimi zaman bir bakış yada bir gülümseme insanın içindeki tüm duyguları ortaya çıkarabilir. Ama karşınızdaki kişinin sizi gerçekte ne kadar sevdiğini anlamanın tam bir yolu olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Aslında bunu düşünerek vakit harcamanız sizin için zaman kaybı olacaktır. Asıl siz şu soruyu kendinize sorun, “Ben seviyor muyum” veya “Ben onu ne kadar çok seviyorum”. Önemli olan sizin sevginizin derecesidir. Siz sevginin, sevginizin değerini ona göstererirseniz karşılık bulması da mümkün. Siz sevginizi ve karşınızdaki kişiye verdiğiniz değeri gösterdiğiniz zaman karşınızdaki kişinin de size ne kadar değer verdiğini görebililirsiniz.

Kendinizi Sevin

Kendinizi sevin

Hayatınızda en önemli olgulardan biri kendinizi sevmektir. Bir ilişkiye başlamadan önce bile kendinizi sevmeyi öğrenmelisiniz. Kendinizi sevin derken, egolu olun veya kendini beğenmiş biri olun değil, sadece kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve daha iyi nasıl olabilirim diye kendinize sorun ve kendinizi bu yönde geliştirin. Kendinizi sevmeniz en büyük önceliğe sahiptir. Düşünün, siz kendinizi sevmezseniz, kendinize değer vermezseniz, kim verebilir? Siz kendinize değer verin, kendinizi sevin ki karşınızdaki kişiler de sizi sevsin.

Psikoljik Olarak Güçlü Durun

İlişkiye başlama korkusu
İlişkiye başlama korkusu – Mutsuzsanız zorlamayın

Psikolojinizin sağlıklı olması bir ilişkiye başlamadan önce en önemli hususlardan biri. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kendinizi sevmezseniz kimse sizi sevmez. Bununla birlikte kimseden yardım beklemeyin, çareyi bir yerde birinde aramayın. Bir ilişki ile psikolojiniz yerine gelmeyecektir. Mental olarak ilk önce kendinizi düzeltmeye bakın. Olumlu ve pozitif düşünceyi kafanızda yer edin ve hayata bu şekilde bakmaya özen gösterin. Psikolojiniz eğer ciddi olarak kötü durum durumda olduğunu düşünüyorsanız psikolog veya psikiyatrdan uzman desteği alarak olayı çözmeye çalışın. Sağlıklı beslenin, spor yapın ve kültürel etkinliklere katılarak kendinizi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapın.

Yeni Birlikteliklere Yelken Açmaya Çalışın

Yeni Birlikteliklere Yelken Açmaya Çalışın

Bir ilişkiden sonra başka birisi ile duygusal bir bağ kurmak sizin için zor olacaktır. Zaten bir ilişkiyi bitirdiyseniz ve uzun bir süre geçtiyse yeni bir birlikteliğe yelken açmaya çalışın. Ancak ilişkinizi sonlandırdığınız kişi ile hala duygusal bağınız olduğunu düşünüyorsanız bir süre daha beklemenizde fayda olacaktır. Siz ne zaman hazır hissediyorsanız o zaman bu konuda bir şeyler yapmaya başlayabilirsiniz.

Yeni bir ilişkiye başlamak da hemen olacak bir durum değil elbette. Siz nasıl birini istediğinizi karakter veya fiziksel olarak detaylıca düşünün. Düşündükten sonra hayatınız da buna uygun bir kişi çıktığı zaman kişi ile temasa geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir