Edith Piaf‘ın Trajik Öyküsü

Edith Piaf

Edith Piaf şöhret basamaklarını hızla tırmanırken sağlık sorunları ile mücadele etmiş ve hayatının aşkını uçak kazasında kaybetmiştir. Ölümüyle fransızları yasa boğan”Kaldırım Serçesi” lakaplı Edith Piaf‘ın trajik öyküsünün detayını haberimizde bulabilirsiniz.

Edith Piaf Kimdir?

Edith Piaf Kimdir?

Edith Piaf annesi Annetta Giovanna Maillard, yarı İtalyan, yarı Fas asıllı bir göçmen ailesinden geliyordu. Babası Louis-Alphonse Gassion ise sokaklarda gösteri yapan bir cambazdı. Annesi sokakta şarkı söyleyerek yaşamaya çalışmaktadır. Daha sonra babası tarafından bir geneleve kısa süreliğine bakılması için gönderildi. Küçük yaşta, gözleri mikrop kapmış ve kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Bu hastalığını yaşarken, bir genelevde oranın patronu ve kadınlarıyla birlikte yaşıyordu. Aradan aylar geçtikten sonra, bir sonucu gözleri düzelmiştir.

Babası, küçük Edith’i genelevden almıştır ve mesleği olan sokak akrobatlığı insanlara yetmeyince, kızını sokakta insanlara karşı akrobatlık veya numara yapması için zorlamıştır. Bunun üzerine Edith, en iyi bildiği şarkıyı yani Fransa millî marşı La Marseillaise’i söylemiştir. 14 yaşındayken babasının yanında sokaklarda şarkı söylemeye başladı. Kısa bir süre sonra da babasından ayrı şekilde kenar mahallelerde şarkı söylemeye başladı. 17 yaşındayken ilk ve tek çocuğunu doğurdu. Marcelle adını verdikleri bu talihsiz kız çocuğu 2 yaşında menenjitten öldü.

Edith Piaf’ın Kariyer Başlangıcı

Edith Piaf’ın Kariyer Başlangıcı

Edith Piaf gençliğinde, babasının başka bir kadından olan kardeşi Simone ya da Edith’in seslendiği gibi Momone ile birlikte Paris sokaklarında şarkılar söyler ve hayatını kazanmaya çalışır. Yine Momone ile sokakta şarkı söylerken, Fransa’nın müzikhollerinden birinin sahibi olan Louis Leplee ile tanışır. Louis Leplee, sesini dinler ve hayran kalır. Piaf’ın lakabını “Küçük Serçe” yapacaktır, ancak bu lakap kullanıldığı için “Kaldırım Serçesi” adına karar verilir. Artık Edith Piaf’ın kariyeri başlamıştır. Kısa süre içinde tüm Fransa tarafından tanınmıştır. Kendisini keşfeden Louis Leplée öldürüldükten sonra, derin ve şüpheli sorgulamalara tâbî tutulur. O dönem Piaf için oldukça zorlu geçer tüm popülaritesi yok olmuş, halkın nefretini kazanmış bir şekilde kabarelerde şarkı söylemiştir. Yeni meşhur olduğu dönemde tanıştığı Raymond Asso’yu araması sonucunda Küçük Piaf olarak bilinirken, profesyonel müzik hayatına dönmüş, eğitim almış ve eski ününe Edith Piaf olarak kavuşmuştur.

Edith Piaf’ın Aşk Hayatı Ve Ölümü

Edith Piaf’ın Hayatı Ve Ölümü

Edith Piaf alkolü aşırı derece kullanmaktaydı. Fransız orta siklet boks şampiyonu, evli ve üç çocuk babası Marcel Cerdan ile tanıştı ve ikisi de birbirlerine deli gibi aşık oldular. Hayatında en çok sevdiği orta siklet dünya şampiyonu boksör Marcel Cerdan’dı. Cerdan başkasıyla evliydi, Fransa’da zaten tanınan bir insandı. Marcel Cerdan, Fransa’dadır ve Edith Piaf’la buluşmak üzere Ekim 1949’da Paris’ten New York’a uçarken uçağı düştü. Bu kazadan kurtulan olmadığı bilinmektedir. Piaf’ın hayatı hayatının erkeği olarak tanımladığı Marcel Cerdan öldükten sonra tamamen değişir, ağrı kesici, alkol ve morfine bağımlı hale gelir. Edith Piaf sonrasında yağmurlu bir günde geçirdiği trafik kazası sebebiyle hayatı boyunca omuriliği iyileşmemiş, yarı kambur bir şekilde yürümek zorunda kalmıştır.Edith Piaf yaşanan hadiseler sonrasında fransız rivierasındaki Plascassier’de 10 Ekim 1963’te karaciğer kanserinden ölür.

Edith Piaf

Eşi Theo Sarapo’nun aynı gece cenazesini gizlice Paris’e getirdiği, böylece hayranlarının “Edith Piaf’ın kendi evinde öldüğünü” düşüneceğini umduğu söylenir. 11 Ekim günü Edith Piaf’ın öldüğü açıklandıktan kısa bir süre sonra (aynı gün içinde) çok sevgili dostu Jean Cocteau da hayata veda etti. Cocteau’nun Piaf’ın acısına dayanamadığı için kalp krizi geçirdiği söylenir. Katolik kilisesi Paris Başpiskoposu sürdüğü hayat nedeniyle Edith Piaf’ın cenaze törenini yapmayı reddetti.

Tabutu Père-Lachaise mezarlığına götürülürken 10 binlerce hayranı korteje katıldı. Mezarlıktaki törende hazır bulunanların sayısı ise 100 Bin’i geçti. Ünlü  Charles Aznavour, Edith Piaf’ın cenaze törenini anlatırken “İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinden beri bütün Paris’in trafiğini tamamen kilitleyen başka bir olay yoktur.” sözleriyle durumu açıkladı.

Edith Piaf’ın En İyi Şarkıları

Edith Piaf-La Vie En Rose

Edith Piaf-Non,Je Ne Regrette Rien

Edith Piaf-Padam Padam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir