En Güzel 5 Nilüfer Şarkısı

Nilüfer
En 5 Nilüfer Şarkısı

Türk pop sanatçıları arasında en önde gelen isimlerden biridir Nilüfer. Hangi yaşta olursak olalım onun şarkısını duyduğumuzda evet bu ‘Nilüfer Şarkısı‘ deriz. Muhteşem sesi ve söylediği güzel şarkılarla tarihimizde yer etmeyi başarmış nadir müzisyenlerden biridir.

1955 yılının mayıs ayında İstanbul’un Cihangir semtinde dünyaya geldi Nilüfer. Babası piyano çalıyor annesi de Türk Müziği söylüyordu. Daha çocukluk yıllarında müzik ile iç içeydi.

Henüz öğrenciyken 1970 yılında düzenlenen Altın Ses müzik yarışmasına “Sensiz Yıllarda” şarkısıyla katıldı ve yarışmada birincilik elde etti. “Kalbim Pusula” adlı ilk 45’liğini 1972 yılında çıkardı. Daha sonra 1973 yılında çıkardığı “Dünya Dönüyor” 45’liği ile büyük bir sükse yarattı.

Zeki Müren’in assolistliğini yaptığı İzmir Fuarındaki eğlencede ilk sahne deneyimini yaşadı. Burada sahne aldıktan sonra şöhretini yükseltti ve albümlerini çıkartmaya başladı. 1978 yılında düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasında Grup Nazar ile birlikte “Sevince” şarkısıyla Türkiyeyi temsil etmiştir. Ancak yarışmada istediği başarıyı elde edememiş ve 2 puan alarak 18’inci sırada kalmıştır. O dönemler yarışmaya kim giderse gitsin başarı elde edemeden döndüğünü de söylemeden geçmeyelim.

80’li yıllarda seslendirdiği “Varsa Söyle”, “Dönsen Bile”, “Kar Taneleri gibi şarkılar unutulmazlar arasında yerini almıştır. Bu dönem müzisyen Kayhan bestelerini çok sık seslendirdi. 1985 yılında çıkardığı “Bir Selam Yeter” albümündeki, “Erkekler Ağlamaz” şarkısının söz – müziğini kendisi yapmıştır ve bu şarkı Nilüfer’in söz ve bestesi kendisine ait ilk şarkısıdır.

90’lı yıllarda Nilüfer; Kayahan, Onno Tunç ve Adnan Ergül gibi dönemin önemli besteci ve söz yazarlarıyla birlikte çalıştı. Bu dönem seslendirdiği, “Şov Yapma”, “Yeniden Sev”, “Haram Geceler”, “Kavak Yelleri”, “Mavilim” ve “Çok Uzaklarda” şarkılarıyla büyük beğeni topladı. “Nilüfer’le” adlı albümüyle 1997 yılında Kral Tv Müzik Ödülleri ve Altın Kelebek olmak üzere birçok ödül kazandı. Ayrıca 1997 yılında yılın en iyi sanatçısı seçildi.

2000’li yıllarda da popülaritesini koruyan ve hatta yükselten Nilüfer, artık Türk pop tarihinin unutulmazlar listesine adını yazdırdı. Bu yıllarda Kayahan ile yol ayrımına giden güzel sanatçı “Karar Verdim” albümünü piyasaya sürdü ve bu albümü ile Altın Plak ödülünü kazandı. Bu albümden, “Hoşuna Gider mi?”, “Hüzün”, “Karar Verdim” ve “Ucuz Atlattım” şarkıları çok beğeni toplamıştır.

Ayrıca 2011 yılında rock müzisyenleri ile birlikte hazırladığı “12 Düet” ismini verdiği albümle ortalığı kasıp kavurmayı başardı. Bu albümle de Altın Plak ödülünü kazanmayı başardı.

Altın Plak, Altın Kelebek gibi birçok ödül kazanmayı başaran Nilüfer, Türkiye tarihinin en önemli ses sanatçılarından biri olarak adını tarihe yazdırmıştır. Bizde sizler için en güzel 5 Nilüfer şarkısı başlığı altında Türk Pop kraliçesinin en sevilen şarkılarını sizlerle paylaşacağız.

En Sevilen 5 Nilüfer Şarkısı

Dünya Dönüyor

Nilüfer Şarkısı - dünya dönüyor
Nilüfer Şarkısı – Dünya Dönüyor

Söz ve müziği Tuğrul Dağcı’ya ait olan Dünya Dönüyor şarkısı Nilüfer’in gençlik yıllarında seslendirdiği ilk şarkılardan biridir. En güzel 5 Nilüfer şarkısı arasında bulunan Dünya Dönüyor şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Kim Arar Seni

Nilüfer Şarkısı - kim arar seni
Nilüfer Şarkısı – Kim Arar Seni

Kim Arar seni şarkısı Ülkü Aker’in sözleriyle Türkçeye uyarlanmış, “Na Janes” isimli Rumen halk şarkısıdır. 1978 yılında Nilüfer tarafından seslendirilen şarkıyı birçok sanatçı da okumuştur. En güzel 5 Nilüfer şarkısı arasında bulunan Kim Arar seni şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Erkekler Ağlamaz

Nilüfer Şarkısı - erkekler ağlamaz
Nilüfer şarkısı – Erkekler Ağlamaz

Erkekler Ağlamaz şarkısının söz ve müziği Nilüfer’e aittir. 1985 yılında piyasaya çıkan bu şarkı Nilüfer’in söz ve müziğini ilk kez kendisinin yazdığı şarkıdır. Dönemin en sevilen şarkılarından biri olmuştur. En güzel 5 Nilüfer şarkısı arasında bulunan Erkekler Ağlamaz şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Mavilim

Nilüfer Şarkısı - mavilim
Nilüfer Şarkısı – Mavilim

Nilüfer’in 1997 yılında çıkardığı “Nilüfer’le” albümünde yer alan Mavilim şarkısının söz ve bestesi Kayahan’a aittir. Mavilim şarkısının başını çektiği “Nilüfer’le” albümü 1997 yılında en çok satan albümler arasında yerini almıştır. En güzel 5 Nilüfer şarkısı arasında bulunan Mavilim şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Kitabı

Nilüfer şarkısı - aşk kitabı
Nilüfer Şarkısı – Aşk Kitabı

Nilüfer’in 1982 yılında yayınlanan “Sensiz Olmaz” albümünde yer alan Aşkın Kitabı şarkısının sözleri Ahmet Selçuk İlkan’a, bestesi Coşkun Sabah’a aittir. Özellikle 2011 yılında Hayko Cepkin ile birlikte seslendirdikten sonra şarkı çok büyük bir beğeni toplamıştır. En güzel 5 Nilüfer şarkısı arasında bulunan Aşk Kitabı şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir