En İyi 90’lı Yıllar Pop Şarkıcıları

Türkiye'nin en iyi 90'lı yıllar pop şarkıcıları
Türkiye’nin En İyi 90’lı Yıllar Pop Şarkıcıları

En iyi 90’lı yıllar pop şarkıcıları başlığı altında sizlere 90’lı yıllarda ortalığı kasıp kavuran isimleri detaylı olarak paylaşacağız. Zaten orta yaş ve üstü olan birçok kişi bu isimlere aşina olacaktır.

90’lar birçoğumuzun özlemini duyduğu yıllar olarak da bilinir. Özellikle müzik dünyasında ortaya çıkan isimler her kesim tarafından sevilerek şarkılarıyla döneme damga vurmuşlardır. Kiminin popülaritesi uzun sürmezken kimi de yıllar geçmesine rağmen popülaritesini korumayı başarmıştır.

90’lardan kalan bazı şarkılar var ki kimin söylediğini bilmeyiz bile ama şarkıyı duyduğumuz anda ezbere söylemeye başlarız. Gerçekten o dönemin şarkılarının bir başka olduğunu kendi adıma söyleyebilirim.

Nostalji seven ve 90’lı yılların kulaklarımızın pasını silen pop şarkıcılarını merak eden herkes için bir liste hazırladık.

90’lı Yıllar Pop Şarkıcıları

Hakan Peker

Hakan Peker
Hakan Peker

Hakan Peker, kariyerine bir dansçı olarak başlamış daha sonra şarkıcılığa geçmiştir. Yaşlanmak nedir bilmeyen 1961 doğumlu olan başarılı şarkıcının 60’lı yaşlarda olduğuna inanmak çok zor. İlk albümü 1989 yılında çıkardığı Bir Efsaneydi adlı albümüdür. 90’lı yıllarda yapmış olduğu Camdan Cama, Düş ve Fantezi, Hey Corç (Seni Unutmalı), Amma Velakin, Hakan Peker’ ve Salına Salına albümleriyle ortalığı kasıp kavurmayı başarmıştır. Sadece 90’lı yıllar pop şarkıcıları arasında değil sonraki dönemlerde de ön planda olmayı başarmıştır. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli pop müzik sanatçılarından biridir. Hey Corç şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Levent Yüksel

Levent Yüksel

90’lı yıllar pop şarkıcıları arasında Levent Yüksel, pürüzsüz sesiyle çok önemli bir yere sahiptir.. Konservatuvar mezunu olan başarılı şarkıcı Sezen Aksu’nun yetiştirdiği isimlerden biri olarak bilinir. 1990 – 1996 yılları arasında kendisi gibi şarkıcı olan Sertab Erener ile evlilik yapmıştır. 90’larda çıkardığı Med Cezir, Levent Yüksel’in 2. CD’si ve Adı Menekşe albümleriyle başarıyı yakalamıştır. Zalim şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Aşkın Nur Yengi

Aşkın Nur Yengi
Aşkın Nur Yengi

Aşkın Nur Yengi, en iyi seslerimizden biridir. 80’li yıllarda Sezen Aksu’nun vokalistliğini yapmıştır. Asıl patlamasını 90’lı yıllarda gerçekleştirmiştir. Sevgiliye, Hesap Ver, Sıramı Bekliyorum, Karaçiçeğim, Haberci ve Kazası albümleriyle beğeni kazanmıştır. Şarkıcılığın yanı sıra oyunculukta yapmıştır. 2006 – 2012 yılları arasında ile evli kalmıştır. Ay inanmıyorum şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Grup Vitamin

Grup Vitamin
Grup Vitamin

Grup Vitamin 90’lı yılların en renkli müzik gruplarından biridir. Gökhan Semiz, Emrah Anul ve Selçuk Aksoy birlikte Grup Vitamini kurmuştur. Grubun ilk üyeleri arasında Sertaç Demirtaş, Murat Uzunal, Ufuk Yıldırım, Ercan Saatçi ve İzel gibi isimlerde vardı. Daha sonraki yıllarda gruptan ayrılmalar gerçekleşti. 1998 yılında ise grubun önemli isimlerinden Gökhan Semiz elim bir trafik kazasında hayatını kaybetti. 90 yıllarda yaptıkları absürt müziklerle herkesin beğenisini kazanarak büyük başarı elde etmişlerdir. İsmail şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Mirkelam

Koşan adam olarak da bilinen Mirkelam 90’lı yıllar pop şarkıcıları arasında önemli bir yere sahiptir. Mirkelam ve albümleri büyük ilgi toplamıştır. Her Gece isimli şarkıyı dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Oya – Bora

Oya - Bora 90'lı yıllar pop şarkıcıları
Oya – Bora

Oya – Bora, iki karı koca olarak oluşturdukları grupla 90’ların en sevilen isimleri arasına girmeyi başarmışlardır. Tiryaki, Seni Bana Yazmışlar, Saraylı ve Aşk, İhanet, Vs isimli albümlerini 90’larda piyasa sürmüşlerdir. Son olarak 2014 yılında, Aşk Şeydir & Adı Aşk Olsun albümünü çıkarmışlardır. Seni Bana Yazmışlar şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Taner

Taner
Taner

Taner ismi çok bilinmese de 1998 yılında çıkarmış olduğu Affetmedim Kendimi şarkısı çok büyük ses getirmiştir. Üzerinden yıllar geçse de unutulmayan efsane şarkılar arasına girmiştir. Affetmedim Kendimi şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Sertab Erener

Sertab Erener
Sertab Erener

Sertab Erener isimini duyunca hepimizin aklına 2003 yılında ‘Everyway That I Can’ şarkısıyla birinci olduğu Eurovision şarkı yarışması gelir. Yarışmada birinci olarak Türkiye tarihinde bir ilke imza atmıştır. Sezen Aksu’nun vokalistliğini yapmıştır. Daha sonra çıkardığı Sakin Ol, Lâ’l, Sertab Gibi ve Sertab Erener albümleriyle 90’ların en önde gelen seslerinden biri olmuştur. 1990-1996 yılları arasında Levent Yüksel ile evli kalmıştır. Sevdam Ağlıyor şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Kerim Tekin

Kerim Tekin
Kerim Tekin

Kerim Tekin, yakışıklılığı ve pürüzsüz sesiyle dönemin özellikle de kadın hayranları tarafından çok büyük ilgi görmüştür. 1998 yılında elim bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Başarılı şarkıcının ölüm tüm ülkeyi yasa boğmuştur. çıkarmış olduğu Kara Gözlüm ve Haykırsam Dünyaya adlı albümleriyle 90’lı yıllar pop şarkıcıları arasında çok sevilmiştir. Haykırsam Dünyaya şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Yonca Evcimik

Yonca  Evcimik
Yonca Evcimik

Yonca Evcimik, dansçılık, şarkıcılık ve tiyatro oyunculuğu gibi bir çok dalda kendini göstermeyi başardı. 1996 yılında başrol olarak oynadığı ‘Çılgın Bediş’ dizisi reyting rekorları kırdı. Abone, Kendine Gel, Yonca Evcimik ’94, I’m Hot For You, Günaha Davet albümleriyle 90’lara damga vurmayı başardı. 8.15 Vapuru isimli şarkıyı dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Tayfun

Tayfun
Tayfun

Tayfu, 80’lerin sonunda Yeni Türkü grubunda saksafon çalarak sahnelere giriş yaptı. Daha sonra solistliğe adım atarak Hadi Yine iyisin şarkısıyla büyük beğeni topladı. Kar Beyazdır Ölüm şarkısının söz ve bestesi Tayfun’a aittir. Tayfun’93, Tayfun’94, Deli Kız gibi albümler çıkarmıştır. Bir dönem Kayahan’ın kızı Beste Acar ile kısa bir evlilik yapmıştır. Hadi Yine İyisin şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Bendeniz

Bendeniz
Bendeniz

Bendeniz ismiyle tanıdığımız başarılı şarkıcının asıl adı Deniz Çelik’tir. Kendine has oluşturduğu kısa stiliyle genç kızlar üzerinde bir akım yaratmıştı. Sesi ve güzelliği ile 90’lı yıllar pop şarkıcıları listesinin en popüler isimlerinden biri olmuştur. Bendeniz, Bendeniz II, Bendeniz III, Bendeniz’den ve Kurtulamıyorum albümleriyle beğeni toplamıştır. Müjdeler Ver şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

İzel – Çelik – Ercan

İzel - Çelik Ercan 90'lı yıllar pop şarkıcıları
İzel – Çelik Ercan

İzel – Çelik – Ercan üçlüsü birlikte sadece bir albüm çıkardıktan sonra dağılmışlardır. Hepsi tek olarak kariyerlerine devam etmiş ve Türkiye’nin en sevilen seslerinden olmayı başarmışlardır. Grubun Özledim adlı albümü beğeni toplamıştır. Dönmelisin şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Emel Müftüoğlu

Emel
Emel

Emel Müftüoğlu, müzik hayatına 80’lerin ortasında başlamıştır. 1990 yılında çıkardığı Karlar Düşer albümüyle beğeni kazanmıştır. Daha sonra Faka Bastın, Emel’ce, Ruhun Duymaz ve Bana Özel albümlerini çıkarmıştır. 90’lı yıllar pop şarkıcıları listesinin önemli kadın seslerinden biridir. Sonraki yıllarda da tv programları sunumu ve oyunculuğu yapmıştır. Hovarda şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Harun Kolçak

Harun Kolçak
Harun Kolçak

Harun Kolçak, Yeşilçam’ın isimlerinden biri olan Eşref Kolçak’ın oğludur. 90’lardan önce müzikle ilgili çalışmalarda bulunmuştur. Kıvırcık uzun saçlarıyla kendine has bir tarzı vardır. ilk albümü nü 1991 yılında Beni Affet ismiyle çıkarmıştır. Daha sonra En Büyük Aşk, Yanımda Kal ve Teslim oldum albümlerini çıkarmıştır. 90’lı yıllar pop şarkıcıları listesinde önemli bir yere sahiptir. 2017 yılında hayata gözlerini yummuştur. Gir Kanıma şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Deniz Arcak

Deniz Arcak
Deniz Arcak

Deniz Arcak, 90’larda yakalamış olduğu çıkışla dönemin sevilen şarkıcıları arasına girmeyi başarmıştır. Nerede?, Beyaz Vadi ve Ha Bugün Ha Yarın albümlerini çıkarmıştır. Şarkıcılığın yanı sıra birçok filmde de rol almıştır. Vurur şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Ufuk Yıldırım

Ufuk Yıldırım
Ufuk Yıldırım

Ufuk Yıldırım, Grup Vitamin’in ilk üyelerinden biridir. Sonrasında Ercan Saatçi ile birlikte ikili bir grup oluşturmuşlardı. Daha sonra yoluna tek başına devam başarlı müzisyen 90’lara iz bırakmayı başarmıştır. Çabuk Gel Annem ve ufuk Yıldırım 96 albümleri beğeni toplamıştır. Yaradana Yalvartma şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Reyhan Karaca

Reyhan Karaca
Reyhan Karaca

Reyhan Karaca uzun bir süre Zerrin Özer’in vokalistliğini yaptıktan sonra albüm çıkarmaya karar verdi. 1993 yılında ilk albümünü çıkardıktan sonra 1997 yılında çıkardığı Sevdik Sevdalandık albümüyle büyük bir başarı elde etmiştir. SEvdik Sevdalandık şarkısı ile 90’lı yıllar pop şarkıcıları arasında iyi bir yere sahiptir. Sevdik Sevdalandık şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Zafer Peker

Zafer Peker
Zafer Peker

Zafer Peker, Hakan Peker’in Ağabeyidir. Şarkıcılığının yanı sıra beste ve söz yazarlığı da yapmıştır. Sensiz Olmaz, Kafayı Taktım Sana, Dayanmıyor Yüreğim ve Aşkımız Var Gibi albümleriyle beğeni toplamıştır. Diyemedim şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Gülşen

Gülşen
Gülşen

Gülşen, Türk Pop müziğinin yıllardır en sevilen isimlerinden biridir. Müzik hayatına 90’larda başlayan başarılı müzisyen günümüzde de popülaritesini korumaktadır. Sadece 90’lı yıllar pop şarkıcıları arasında değil sonraki dönemlerde de büyük başarılara imza atmıştır. 1996 yılında çıkardığı Be Adam ve 1999 yılında çıkardığı Erkeksen albümleri büyük beğeni toplamıştır. Be Adam şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Mustafa Sandal

Mustafa Sandal
Mustafa Sandal

Mustafa Sandal, 90’lı yıllarda birçok kişiye vermiş olduğu bestelerle ünlenmiştir. Çok iyi bir besteci ve söz yazarı olan Mustafa Sandal ilk albümünü 1994 yılında Suç Bende adıyla çıkarmıştır. Daha sonra Gölgede Ayna ve Detay albümlerini piyasaya sürmüştür. Popülaritesini hala korumayı başaran ünlü müzisyen birçok ve TV programlarında yer almıştır. Bu Kız Beni Görmeli şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Asya

Asya
Asya

Asya, 90’lı yılların yükselen isimlerinden biridir. Asya adında iki ve Masum adlı albümleri bulunmaktadır. Beni Aldattın şarkısı ile 90’lı yıllar pop şarkıcıları arasında beğeni toplamıştır. Beni Aldattın şarkısını dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kenan Doğulu
Kenan Doğulu

Kenan Doğulu, ismini bilmeyen yoktur. 90’lı yıllarda başlamış olduğu müzik kariyerini hala en iyi şekilde sürdürmeyi başarmıştır. 90’lardaki uzun saçlı imajıyla genç kızların hayranlık duyduğu bir isimdir. Yaparım Bilirim Bilirsin, Sımsıkı Sıkı Sıkı, Kenan Doğulu III, Kenan Doğulu 3.5 ve Ben Senin Herşeyinim albümleriyle 90’ların tozunu attırmıştır ve 90’lı yıllar pop şarkıcıları arasında en başlarda yerini almıştır. Güzel oyuncu Beren Saat ile hayatını birleştirmiştir. Yaparım Bilirsin şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Sibel Bilgiç

Sibel Bilgiç
Sibel Bilgiç

Sibel Bilgiç, 1996 yılında çıkardığı Alışamadım albümü ile çıkış yakalamıştır. Bu albümden sonra giderek popülaritesini kaybetmiştir. Ancak albümü yayınlandığında büyük ses getirmiştir ve 90’lı yıllar pop şarkıcıları arasında önemli bir yer edinmiştir. Alışamadım şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Tarkan

Tarkan
Tarkan

Tarkan hakkında yazılacak çok fazla şey yok. Türkiye’nin Megastarı demek yeterli. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da büyük bir hayran kitlesine sahip olmuş marka bir isimdir. Yine Sensiz, Aacayipsin ve Ölüm Sana albümleri çok büyük ilgi görmüştür. Şıkıdım şarkısını dinlemek için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir