Koronavirüs Günlerinde Okunabilecek 6 Kitap Önerisi

dünya vaka sayısının giderek artması nedeniyle zamanımızın çoğunu artık evimizde geçiriyoruz.Kendi yalnızlığımıza sığındığımız bu günlerde kitap okumanın vermiş olduğu hazzı daha iyi anlamaya başladık. Sizin için okuyabileceğiniz ve sizi farklı dünyalara götürebilecek kitapları derledik.

1-Stephen King – Medyum

Roman, alkolizm sorunları ve sinirli yapısı yüzünden öğretmenlik işini kaybetmiş Jack Torrance adında bir yazarın alkolü bırakarak kendisi ve ailesinin hayatını yeniden düzene koyma çabaları sırasında bir arkadaşının önayak olmasıyla dağ başındaki bir otelin bakıcılık işini kabul etmesiyle başlar. Kış aylarında müşterisi olmadığı için birkaç aylığına kapatılan bu ücra ama büyük lüks otelin bakıcılığını yapacaktır. Jack Torrance hem ailesiyle birlikte yerleştikleri bu bomboş otelin kış bakımını yapıp hem de yarım kalan kitabını tamamlamaya çalışırken otelin karanlık geçmişiyle ilgili garip ve korkunç şeyler olmaya başlar.

2-Josh Malerman – Kafes

Kafes romanında kıyamet sonrasında yaşanan hikaye anlatılıyor. Kitabın ana kahramanı olan Malorie’nin farklı zamanlarda yaşadıklarını ve hayatta kalma mücadelesini konu alan kitap birden fazla zaman diliminde geçiyor. Yaşanan kıyamet sonrası hayatta kalmayı başaran Malorie’nin herşeyden uzakta terk edilmiş bir evde geçen 5 yılın ardından daha güvende bir yer bulma umudu ile çıktığı yolculuk ve geçmiş anılarının canlanması anlatılıyor.

3-Grigory Petrov – Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir.

4-Burak Aksak – Leyla ile Mecnun

Yayınlandığı dönemde izleyicisini ekrana kilitleyen Leyla ile Mecnun, bu kez bambaşka bir hikâye ile sevenleriyle yeniden buluşuyor. Mecnun, İsmail Abi, Erdal Bakkal, Baba İskender, Yavuz Hırsız, Yedek Kamil, Gözlüklü Çocuk Kaan ve Aksakallı Dede bu kez bambaşka bir maceranın peşine düşüyor. O geminin geleceğine ilk günkü gibi inananların, sevdiği kızın gözlerinin içine bakarak ‘seni seviyorum’ diyemeyenlerin, kendi çölünde kaybolanların hikayesi Leyla ile Mecnun Burak Aksak’ın kalemiyle yeni başlangıçlar için geri dönüyor.

5-Selçuk Aydemir – Liseden Arkadaşlar

Kendini sürekli başka bir maceranın içinde bulan Selçuk, şimdi başını lisede beladan belaya sokuyor.Beden dersinin olduğu gün formasının altına eşofman giyenler, siyah-beyaz tüplü televizyona Commodore 64 bağlayan dedeler, sevdiği kıza açılırken ölecekmiş gibi olup da ölmeyenler, lise hayatı denilince gözünün önüne Amerikan Pastası filmi gelip gerçekte The Shawshank Redemption’ı yaşayanlar, kolay çarpılıyor diye Pi’yi 3 değil de 5 alanlar, bakkala gidiyorum diye evden kaçanlar, mavi tikli official ulaklar yani dırdırcı teyzeler.

Çete işlerinden uzak durmaya çalışan Selçuk lisenin en belalı adamına karşı mücadele ederken bulur kendini. Mahalleden Arkadaşlar’ının da katılımıyla olaylar içinden çıkılmaz bir hal alır. Çalgı Çengi, Düğün Dernek filmleri ve Kardeş Payı, İşler Güçler gibi dizileriyle tanıdığımız Selçuk Aydemir, Liseden Arkadaşlar’da okuyucuyu lise sıralarına götürüyor.

6-Dan Brown – Cehennem

Amerikalı yazar Dan Brown, yazmış olduğu kitaplarla dünyanın en önde gelen yazar isimleri sıralamasında en başlarda geliyor. Dan Brown bütün kitapları çok satan bir yazar omayı başarmıştır. Tarih’in sırlarına ışık tutarak, gizemli bir şekilde kaleme aldığı konularla okurlarını heyecan içinde kendi dünyasına katıyor. Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci Şifresi, Kayıp Sembol, Cehennem ve Başlangıç kitaplarıyla dünyayı kasıp kavurdu.

Dan Brown kitapları arasında Cehennem, koronavirüs günlerinde okunmasını mutlaka önerdiğimiz bir kitap. Hem konusuna değinmesi hem de İstanbul’un işin içinde olması kitabı çok cazip hale getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir